Tül Perde Temizliği ve Püf Noktaları

Yaşam ortamlarımızın vazgeçilmezi olan perdeler ile ilgili tercih yapılırken dikkate alınan noktaların başında hiç şüphesiz uzun süre kullanılabilirlik gelir ve bu kavramı etkileyen en önemli faktör ise; perde temizliğidir. Perde temizliği içerisinde özellikle üzerinde durulması gereken noktanın tül perdeler olması gerekliliği, diğer perde türlerinin makinede yıkanmaya elverişli olmaması dolayısıyla asılı durdukları yerde ya da düz bir zeminde temizlendikleridir. Dolayısıyla, ‘ Tül perde nasıl temizlenir ?‘ sorusuna verilecek olan doğru yanıtlar perdelerin ömrünü uzatacağı gibi estetik görünümlerini de daima ilgi çekici düzeyde tutacaktır.

Stor perde seçimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar Ekol Ev Tekstil'de !

Tül Perde Temizliği

Çoğu zaman keten, ipek ya da polyester gibi ince yapılı kumaşlar kullanılarak dikilen tül perdelerin temizliğini en temel haliyle 3 aşamada incelemek mümkündür ve bu aşamalar içerisinde en önemli nokta; makinede perde yıkama aşamasıdır. Tül perde temizliği kapsamında izlenmesi gereken yol;

  • Perdelerin Sökülmesi : Mekanizması itibariyle stor perde ya da zebra perdelerden daha basit bir yapıya sahip olan tül perdelerin sökülmesi oldukça kolay bir işlem olmakla birlikte kornişlere zarar gelmemesi adına dikkatli davranılması gerekir.
  • Perdelerin Temizlenmesi : Zebra perde temizliğinde olduğu gibi tül perdelerin silinerek temizlenmesi mümkün olmadığından dolayı bu perdelerin  makinede uygun bir programda yıkanması gerekir ve bu yıkama esnasında sıcaklık ve devir hızı belirleyici iki parametredir.
  • Temizlenen Perdelerin Takılması : Burada tek ve en önemli nokta; perdelerin ıslak olarak asılması gerektiğidir. Aksi takdirde perdelerin kırışması ya da çeşitli deformasyonların görülmesi muhtemeldir.

Tül perde temizliği ile ilgili merak edilen her şey.

Görüldüğü üzere tül perde temizliği püf noktaları içerisinde ‘ Tül perde hangi programda yıkanır ?‘ sorusuna yanıt olarak verilen cevapların ve perdelerin makinede temizlendikten sonra ıslak bir şekilde yerine takılmasının yatar. Bu açıdan bakıldığında; alınacak oldukça basit önlemler ile tül perdelerimizin ilk günkü gibi canlı ve tertemiz gözükebileceğinin altını çizmek mümkündür.

Makinede perde yıkama ile ilgili tüm detaylar Ekol Ev Tekstil'de.

Tül Perde Hangi Programda Yıkanır ?

Bir önceki paragrafta da ifade edildiği gibi tül perde temizliğinden püf noktalardan birini makinede hangi programın seçilmesi gerektiği oluşturur. Makine hassas ya da elde yıkama programları  var ise tül perdelerin bu programlarda yıkaması önerilir fakat bu programlara alternatif olarak sentetik programla da kullanılabilir. Sıcaklık açısından bakılırsa; 30 ° C – 40 ° C aralığı skala olarak belirlenmiş olsa da, 30 ° C’nin ideal bir sıcaklık olduğu kabul edilir. Makinede tül perde yıkama esnasında perdelerin sıkılmaması gerektiğinin altı kalın çizgilerle çizilmelidir. Aksi takdirde tül perdelerin ince kumaşı zarar görecek ve bu durum da tahmin edilebileceği gibi kullanılabilirliğe zarar verecektir.

2019-06-05T13:18:37+00:00

Leave A Comment

Uzman Görüşü Al !HEMEN !
+ +
WhatsApp PERDE UZMANINA DANIŞ !