Zebra Perde Temizliği

Karartma ve tül perdelerin özelliklerini bir arada bulundurması, kullanım alanlarının genişliği ve kolay temizlenebilir olması ile ön plana çıkan zebra perdeler ile ilgili merak edilen noktaların başında ‘ Zebra perde nasıl temizlenir ?’ sorusu gelir. Yaşam ortamlarının renklendirilmesinde fon ve stor perdeler gibi oldukça geniş seçenekler sunan zebra perdeler, temizlik noktasında da hayli esnektir ve yalnızca birkaç ufak kritik nokta dikkate alınarak kolay bir şekilde temizlenebilir. Zebra perde temizliği ile ilgili detaylara geçmeden önce; kumaş yapısı dolayısıyla diğer perdelere kıyasla daha zor kirlenen bu perdelerin düzenli aralıklarla, bu noktada tavsiye edilen toz alma periyodu 2-3 haftadır, temizlenmesi, kir tutmasına engel olacak ve yapılacak kapsamlı bir temizlikte işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

Stor perde seçimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar Ekol Ev Tekstil'de !

Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Zebra perde temizliğine başlamadan önce unutulmaması gereken nokta; zebra perdelerin kumaş yapılarının tül perde gibi kolay bükülebilir değil, daha sert olduğudur. Dolayısıyla zebra perdenin temizlik öncesinde çıkartılması sürecinde perdenin zarar görmemesi adına dikkatli davranılması gerekir. Buna ek olarak; zebra perdelerin yıkanarak temizlenmeye uygun olmadığı, silinerek temizlenmesi gerektiği ifade edilmelidir.

Perde herhangi bir aksilik olmaksızın çıkartıldıktan sonra temizlemeye uygun bir zemine yatırılır ve sırasıyla şu işlemler uygulanır;

  • Perdeye nemli bez ya da sünger sürülmeden önce tozunun alınması gerekir. Bu toz alma işlemi elektrik süğürgesi ya da kuru bir bez yardımıyla yapılabilir. Toz almadan doğrudan nemli bez ile temizlenmeye çalışan perdelerde lekeler yayılacak ve estetik olarak hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkartacaktır.
  • Perdenin kuru bir bez ile tozu alındıktan sonra fazla ıslatılmamış yani nemlendirilmiş bir bez ile yatay eksene paralel şekilde silinmesi gerekir. Burada dikkat çekilmesi gereken nokta; silme bezinin fazla ıslatılmaması ve temizleme esnasında kimyasal içeriği zengin temizlik malzemelerinden kaçınılması gerektiğidir. Özellikle asit değeri yüksek temizleyiciler perdenin dokusuna zarar vererek orijinal renginin bozulmasına zemin hazırlar.

Birbirinden estetik zebra perde modelleri Ekol'de !

Bu temizlik esnasında bezin ya da süngerin erişemediği noktaların olması hayli normaldir. Erişilemeyen noktalardaki tozların alınması adına diş fırçası en çok tercih edilen temizleme nesnesidir. Sünger ve toz bezinde olduğu gibi diş fırçası da hafif nemli bir şekilde temizlenmek isteyen bölgeye uygulanır.

  • Temizleme tamamlandıktan sonra perdenin yüzüyinde köpük kalmadığının teyit edilmesi adına kuru bir  bez ya da süngerle silinen noktaların üzerinde geçilir ve perdenin daha kolay kurumasına da yardımcı olunur.
  • Tüm bu işlemlerden sonra zebra perdeler yerine takılabileceği gibi takılmadan önce de kurumaya bırakılabilir. Burada tercih temizliği yapana bırakılmakla birlikte genellikle yerine takılarak kurumaya bırakıldığı ifade edilmelidir.

Görüldüğü üzere zebra perdenin temizliği oldukça kolaydır ve genel süreç içerisinde özellikle dikkat edilmesi gereken nokta; perdenin renk ve dokusunu aşındırmayacak bir temizlik ürünü seçilmesidir. Temizlik ürünü seçilmesine ek olarak; perdenin temizlik amacıyla sökülmesi esnasında da dikkatli davranılması gerektiğini eklemek yerinde olacaktır.

İlk paragraflarda da ifade edildiği gibi zebra perdeler yıkamaya uygun değildir ve olağan dışı kirli perdelerin temizliğinde dahi su ile temizleme yerine özel temizlik maddeleri tercih edilmelidir. Örneğin; buharlı temizleme ile perde üzerindeki lekeler yumuşatılarak daha kolay temizlenmeye zemin hazırlar. Bu tarz perdelerin temizliğinde seçilecek ürünle ilgili uzman görüşü almak şüphesiz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

2019-06-05T12:41:44+00:00

Leave A Comment

Uzman Görüşü Al !HEMEN !
+ +
WhatsApp PERDE UZMANINA DANIŞ !