Stor Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlarda çok sık tercih edilmekte olan stor perdelerin seçimini yaparken kaliteden ödün vermeyecek tarzda nasıl bir seçim yapmamız gerektiğini yani seçim esnasında nelere dikkat etmemiz gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. Stor perde seçimi ile ilgili detayları vermeden önce, genel itibariyle perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler açısından bakıldığında ifade etmemiz gereken temel kısım; perde seçiminden çok ufak görünen detayların, yaşam ortamlarınızı aradığınız görünümü kazandırmada büyük etkiye sahip olabileceğidir. Bu nedenle, hayli sık tercih edilen stor perde seçiminde de bu hassasiyet gözetilmeli ve ufak detayları dahi dikkatlerden kaçırılmamalıdır.

Stor perde seçimi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar Ekol Ev Tekstil'de !

Stor Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Tüm perde seçimlerinde dikkat edilmesi gereken birçok husus olduğu gibi stor perdelerinde seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. Bunlardan ilki; seçeceğiniz perdenin kumaşının kalitesi ve mekanizmasıdır. Seçilecek olan perdeler uzun vadede ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek perdeler olması, stor perde seçimi noktasındaki en kritik faktörlerdendir. Bunun için doğru perde mekanizması ve kalite kavramlarına odaklanmanız gerekir.

Perde seçiminde göz önünde bulundurulması gerekilen ikinci nokta ise; seçeceğiniz perdenin, ev dekorasyonuna tümüyle uyumlu olmasıdır. Stor perdelerde birçok çeşit renk ve desen seçeneği olduğu için, dekorasyonunuz ile bir ahenk yakalayabilmek her zaman kolay değildir. Dolayısıyla desenli veya renkli bir perdeden hangisini seçeceğinize karar verirken, karmaşıklıktan kaçınarak göz yormayan bir sadelik yakalamanız değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında ilk sırada yer alır.

Ev dekorasyonlarınden bahsedildiğinde hiç şüphesiz mobilyalar, duvar ve tavan renkleri ve odanın güneş alma miktarı ile perde uyumu incelenmesi gereken kısımlardır. Her bir odanın yapısının değişkenlik göstermesi nedeniyle; kullanış, görsellik, temizleme kolaylığı ve değişim süresi vb. gibi incelenen faktörler, perdenin kullanılacağı ortama göre değişkenlik gösterir.

Stor perde alırken nelere dikkat etmeliyiz ?‘ sorusuna verilen yanıtlar içerisinde en büyük ölçeğe sahip olan kısmın mobilyalar olması dolayısıyla yaşam alanları dizaynına öncelikle mobilyalardan başlamak, daha sonrasında perde seçimiyle ilgili karar vermek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Elbette renk ve model uyumu kavramlarının tam anlamıyla sağlanabilmesi ise estetik bir göz, profesyonel bir destek gerekebilir. Tam bu noktada; stor perde seçiminin tüm sürecinde Ekol Ev Tekstil‘in sizlere destek olacağını ve sürecin yürütülmesini üstleneceğini belirtmek gerekir

'Stor perde kalitesi nasıl anlaşılır ?' sorusunun yanıtı ve çok daha fazlası Ekol'de !

Perdeler temel olarak bakıldığında;

  • Tül Perdeler,
  • Kumaş Perdeler,
  • Mekanik Perdeler

olmak üzere üç sınıfta öncelenir.

Burada işlediğimiz stor perde ise zebra, jaluzi ve dikey perdeler ile birlikte mekanik perdeler kategorisinde sınıflandırılır. Perdeler de tahmin edilebileceği gibi kendi içerisinde çeşitli sınıflara ayrılır. En genel ayrımla; karatıcı etkiye sahip olan, güneş filtreleyen ve gölgeleyici etkisi olan stor perdeler şeklinde ayrımı yapılan bu grupta; zincirlik, saçaklı, desenli, baskılı, kumaş, zebra, motorlu ve ahşap stor şeklinde de modeller bulunur. Tabii her çeşidin kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları olmakla birlikte, hangi ortamda kullanılacaklar noktasında da ince bir ayrım vardır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, ‘ En kullanışlı perde hangisi ?‘ sorusunun yanıtının birçok şartla bağlı olarak değiştiği ve stor perde seçerken dikkate alınan temel faktörlerin;

  • Perdenin kullanılacağı odanın fiziksel yapısı. Burada fiziksel yapıdan kasıt, odada kaç adet pencere bulunduğu ve pencereleri hangi yöne baktığı, odada kolon vb. yapının genel mimarisini etkileyen faktörlerin varlığı ve duvarın yerden yüksekliği şeklindeki etkenlerdir.
  • Perde ile birlikte kullanılacak olan mobilyalar, seçim esnasında dikkate alınması gereken en önemli faktördür. Model ve renk olarak farklı farklı seçenekleri bünyesinde barındıran mobilyalara uygun perde seçmek, aranılan şıklık önündeki en büyük engeldir. Bir önceki paragraflarda da belirtildiği gibi bu noktada profesyonel bir destek alınabilir.
  • Perdenin kullanılacağı ortamın güneş alıp almaması da kumaş ya da model seçiminde etkilidir. Sık güneş alan odalarda güneş filtreleyen stor perdeler tercih edilirken, güneş almayan odaklar kumaş stor perdeler tercih edilebilir.

Netice itibariyle bakıldığında; stor perde seçimi için birçok ufak detay da mevcut olmakla birlikte, genel olarak üç alanda toplandığını, bu alanlar dikkate alınarak yapılan seçimlerin doğru tercihe yakın kararlar olacağının altını çizmek, yerinde bir yaklaşım olacaktır.

2019-05-24T15:34:41+00:00
Uzman Görüşü Al !HEMEN !
+ +
WhatsApp PERDE UZMANINA DANIŞ !